Sineklik Türleri

Hiç şüphe yok ki herkes yaz günlerinde sinek, böcek veya arılardan mutlaka rahatsızlık duymaktadır. Uykunun en derin anında vızıltılı, kulak tırmalayan seslerle uyanmak da hiç kimsenin isteyeceği bir durum değildir. Ya da kaşıntılarla dolu bir gün geçirmek kişinin günlük hayatını sıkıntıya sokan bir durumdur. Bu tür olumsuzluklardan kurtulmak için en önemli çözüm ise sineklik türleri ile kendimizi korumaktır.

Sineklik türleri denilince akla plastik, küçük araç gelmektedir. Fakat burada bahsedilen tür ile o alet aynı ürün değildir. Bu ürün teknolojinin bize sunduğu önemli yararlardan biridir. Sinek ya da küçük böceklerin iç mekanlara girmesini engellerken kullanıcılara birçok yarar sağlayabilmektedir. Küçük dilimler halinde oluşabilen çeşitleri ya da küçük, minik bölümlerden oluşması kullanıcıların dış mekanı kolaylıkla görmesini sağlar. Bunun yanı sıra dışarıdaki güneş ve ışıkların rahatlıkla iç mekana geçmesini sağlar.

Sağladığı kolaylıklar ile birlikte çeşitleri de artmıştır. Bu çeşitlerinin özelliklerini sırasıyla inceleyelim.

Sineklik Türleri Aşağıdaki Gibidir

Stor Sineklik: Pencerelerde dikey olarak kullanılan bir çeşittir.  Kapılarda ise yatay şekilde konumlandırılır. Bir kasanın içine yerleştirilen ve yay sistemi ile çalışan U şeklini andıran alüminyum raylara sahip olan bir türdür. Yayları sayesinde kolayca katlanabilmektedir.

Menteşeli Sineklik: Bu tür kullanımı en basit ve fiyat açısından en uygun olanıdır. Alüminyum kasa içine gergin bir şekilde yerleştirilir ve iki adet menteşeye sahiptir. Çıtçıt ya da mıknatıs sistemi ile açılıp kapanması kolaylaştırılmıştır.

Sürme Sineklik: En çok kapılarda kullanılan ve sürgü sistemine sahip olan bir çeşididir. Yer kaplamaz ve kullanım kolaylığı sağlar. Diğer çeşitlere göre birçok avantaja sahiptir.

Plise Sineklik: Modern yapısı sayesinde diğer türlerin çok önündedir ve kullanımı oldukça basittir. İpler üzerinde hareket eden bir mekanizmaya sahiptir. İstenilen seviyeye kadar kapatılıp açılabilir. Dikey ya da yatay olarak istenilen yerde kullanılabilir.

Modern yapısı, çeşitleri ve sağladığı birçok fayda ile cazibesi günden güne artan sineklik türleri, kapalı bütün alanlara ölçülere göre yapılabilir bir yapıda olması, hoş ve şık görüntüsü ile özellikle yaz aylarında keyifli günler geçirmemizi sağlamaktadır.

 Bir cevap yazın